KSIĄŻKA
Trudne Rozliczenia z Przeszłością (Tom 2) Polska w Perspektywie Europy Środkowo-Wschodniej - Karolina Wigura, Jarosław Kuisz, Wojciech Sadurski [KSIĄŻKA]

3399

Wysyłamy w ciągu 2‑7 dni

Darmowa wysyłkaKup jeszcze za 99.99zł
Poczta Polska999
Kurier 24h 1499
Kategoria Pozostałe
Autor Karolina Wigura, Jarosław Kuisz, Wojciech Sadurski
Ilość stron 284
Okładka miękka
Opis

Czy Polska radzi sobie ze swoją przeszłością? Na tle innych państw jej przypadek jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Geopolityczne położenie spowodowało, że nasz kraj stał się w dwudziestym wieku miejscem dramatycznych wydarzeń historycznych. Wystarczy wymienić dwa reżimy totalitarne, dwie wojny, masowe morderstwa, trwanie i rozpad autorytarnego reżimu komunistycznego. Polakom, ktĂłrych kraj znalazł się w sercu tych wydarzeń, przypadło wiele rĂłżnych rĂłl: bohaterĂłw, ofiar, ale i krzywdzicieli oraz biernych obserwatorĂłw. Zdarzało się, że wszystkie te role przeplatały się w jednej biografii. Niniejsza książka jest drugą częścią dwutomowego opracowania, zawierającego najważniejsze teksty na temat rozliczenia trudnej przeszłości w perspektywie polskiej i międzynarodowej. Zebrane w niej artykuły dostarczają czytelnikowi źrĂłdeł do refleksji nad przypadkiem polskim w kontekście Europy Środkowo-Wschodniej. Czytelnicy znajdą tu teksty Natalii Szablewskiej i Saschy-Dominika Bachmanna, Romana Davida i Susanne Y.P. Choi, JĂĄnosa Kisa, Jarosława Kuisza, Michała Łuczewskiego, Jana-Wernera MĂźllera. Lecha M. Nijakowskiego, Tomasza Sawczuka, Evelyne Schmid i Aoife Nolan, Wojciecha Sadurskiego, Lavinii Stan, Ruti G. Teitel oraz Karoliny Wigury.

Karolina Wigura jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i wspĂłłdyrektorką programu "Knowledge Bridges: Poland - Britain - Europe" w St Antony's College na Uniwersytecie Oksfordzkim, ktĂłrego opiekunem naukowym jest Timothy Garton Ash. Szefowa Obserwatorium Debaty Publicznej "Kultury Liberalnej". Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM i GMF. Opublikowała książkę Wina narodĂłw. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki (WN Scholar 2011), wyrĂłżnioną nagrodą im. J. Tischnera.

Jarosław Kuisz jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i wspĂłłdyrektorem programu "Knowledge Bridges: Poland - Britain - Europe" w St Antony's College na Uniwersytecie Oksfordzkim, ktĂłrego opiekunem naukowym jest Timothy Garton Ash. Redaktor naczelny istniejącego od 2009 r. polityczno-kulturalnego tygodnika internetowego "Kultura Liberalna". Chercheur ĂŠtranger associĂŠ w Institut d'histoire du temps prĂŠsent w Paryżu. W latach 2016-2018 Marie Skłodowska-Curie Fellow w SAXO Institute na Uniwersytecie Kopenhaskim. Wydał m.in. książkę Charakter prawny porozumień sierpniowych 1980-1981 (Trio 2009) oraz wspĂłlnie z Markiem Wąsowiczem dwa zbiory szkicĂłw Prawo i literatura. Szkice (WN Scholar 2015, 2017).

Wojciech Sadurski jest profesorem na Uniwersytecie w Sydney i Uniwersytecie Warszawskim, a w trymestrze wiosennym 2018 rĂłwnież profesorem wizytującym w Yale Law School. Wykładał także w New York University School of Law, Cardozo Law School, Cornell Law School, National University of Singapore oraz na Uniwersytecie w Trydencie. Ostatnio opublikował książki: Constitutionalism and the Enlargement of Europe (OUP 2012), Equality and Legitimacy (OUP 2008) oraz Rights before Courts (Springer 2005, 2014). Obecnie pracuje nad książkami na temat kryzysu konstytucyjnego w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczegĂłlnym uwzględnieniem Polski, a także konstytucyjnego rozumu publicznego.

EAN 9788373838857
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2018-12-11
ISBN 978-83-7383-885-7
Autor Karolina Wigura, Jarosław Kuisz, Wojciech Sadurski
Rok wydania 2018
Wydanie 1
Ilość stron 284
Okładka miękka
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Długość (razem z opakowaniem) 240
Szerokość (razem z opakowaniem) 165