KSIĄŻKA
Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Myśl polityczna, teoria polityki
Seria Prace Amerykanistyczne
Autor Łukasz Kamieński
Ilość stron 412
Okładka twarda
Opis
Przedmiotem książki jest, najogĂłlniej rzecz biorąc, wpływ rozwoju nowych technologii na sposĂłb prowadzenia wojny. Ponieważ w literaturze przedmiotu brakuje teoretycznego podejścia, ktĂłre całościowo ujmowałoby analizowane kwestie, wykorzystuję teoretyczny model rewolucji w sprawach wojskowych. (...)
Fundamentalne zmiany technologiczne mają wpływ nie tylko na sposĂłb prowadzenia wojny, ale także na stosunki międzynarodowe, ponieważ wojna stanowi jedno z centralnych zjawisk międzynarodowych oraz jedno z najpoważniejszych źrĂłdeł zmiany w systemie światowym. (...)
Mam nadzieję, że książka ta może służyć jako przewodnik po wybranych strategicznych aspektach stosunkĂłw międzynarodowych. (...) Postęp naukowo-techniczny dokonuje się wspĂłłcześnie w perwersyjnie błyskawicznym tempie. RĂłwnie dynamiczne są stosunki międzynarodowe, zmieniające się z dnia na dzień. Wiele z kwestii poruszonych w tej książce będzie naturalnie już nieaktualnych w chwili, gdy dotrze ona do rąk Czytelnika. Taki jest zglobalizowany świat wieku informacji, w ktĂłrym żyjemy. (…) Mimo to ufam, że czytelnik będzie mĂłgł prześledzić charakter zmian w sztuce wojennej. Celem książki jest bowiem zilustrowanie procesu transformacji sposobu prowadzenia wojny pod wpływem rozwoju technologicznego nowych broni. Jest to książka nie tyle o wojnie, co o jej transformacji.
Ze Wstępu


Wiedzy i umiejętności poruszania się w trudnej wieloaspektowej problematyce nie można Autorowi odmĂłwić. Reprezentuje on nieczęstą niestety u młodej generacji badaczy tendencję do jasnego stawiania tez, ich wyjaśniania, a także prezentowania własnych wątpliwości. (...) Autor siłą rzeczy koncentruje się na opisie i analizie rewolucji nuklearnej i informacyjnej w sprawach wojskowych w Stanach Zjednoczonych jako najpotężniejszym supermocarstwie i kreatorze nowoczesnej na wskroś machiny wojskowej. Ważne i cenne jest w wywodach Autora to, że nie ulega on fascynacji potęgą i możliwościami USA. Analizuje zalety i wady tworzącego się wciąż na naszych oczach systemu w sposĂłb rzeczowy i wolny od częstej niestety tu i Ăłwdzie przesady i ekscytacji.
Z recenzji prof. nadzw. UJ, dra hab. Michała Chorośnickiego


Łukasz Kamieński – doktor nauk politycznych, absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz stosunkĂłw międzynarodowych w London School of Economics and Political Science (LSE), adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i StudiĂłw Polonijnych UJ. Specjalizuje się w strategicznych aspektach stosunkĂłw międzynarodowych oraz teoriach stosunkĂłw międzynarodowych. Autor 8 artykułĂłw naukowych, wspĂłłautor haseł w: Encyclopedia of Military Communications History (Santa Barbara, CA, 2008) oraz Encyclopedia of World War I, 1914-1918: A Political, Social, and Military History (Denver, 2005).

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ:
EAN
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2009-05-20
ISBN 978-83-233-2624-3
Seria Prace Amerykanistyczne
Autor Łukasz Kamieński
Rok wydania 2009
Ilość stron 412
Okładka twarda
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary B5