KSIĄŻKA
Systemy medialne. Trzy modele mediów i polityki w ujęciu porównawczym [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Media, dziennikarstwo
Seria Media
Autor Paolo Mancini, Daniel C. Hallin
Ilość stron 346
Okładka twarda
Opis
Jedno najważniejszych opracowań w zakresie komunikowania politycznego, jakie ukazały się ostatnimi laty.

Książka przedstawia ramy teoretyczne dla analizy porównawczej relacji pomiędzy mediami i systemem politycznym. W oparciu o badania instytucji medialnych przeprowadzone w osiemnastu krajach zachodnioeuropejskich i północnoamerykańskich Hallin i Mancini identyfikują główne kryteria różnic pomiędzy systemami medialnymi oraz zmienne polityczne, które wpłynęły na rozwój tych systemów. Autorzy wyróżniają trzy podstawowe modele rozwoju systemów medialnych:
• model spolaryzowanego pluralizmu,
• model demokratycznego korporacjonizmu
• oraz model liberalny
i starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w każdym z tych systemów media odgrywają odmienną rolę w świecie polityki. Przedmiotem omówienia są również czynniki zmian, które obecnie prowadzą do transformacji tych trzech systemów. Praca stanowi także przejrzysty przegląd szerokiej gamy instytucji medialnych, jakie wykształciły się w krajach zachodnich w ich politycznym i historycznym kontekście.


Książka Hallina i Manciniego (…) to triumf badań, analizy i teorii. Choć tworząc Systemy medialne autorzy opierali się na swoich wcześniejszych pracach, w każdym rozdziale przecierają oni nowe szlaki. Jest to jedno najważniejszych opracowań w zakresie komunikowania politycznego, jakie ukazały się ostatnimi laty i powinno znaleźć się w księgozbiorze każdego badacza tej dziedziny.
Thomas E. Patterson, Uniwersytet Harvarda

Książka Hallina i Manciniego stanowi pierwszą w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat propozycję całkiem nowego spojrzenia na powstanie, rozwój i transformację systemów medialnych w ich kontekstach kulturowych, politycznych, ekonomicznych i społecznych. Nawet najbardziej oczytani odbiorcy znajdą w niej świeże, zaskakujące obserwacje oraz szereg nowych pytań dotyczących badań porównawczych. [Książka ta] jest niezwykłym osiągnięciem, niezrównanym pod względem zakresu, skali i głębi analizy. W nadchodzących dekadach odwołania do pracy Hallina i Manciniego będą nieodłączną częścią poważnych badań naukowych w zakresie systemów medialnych i politycznych.
David Swanson, Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign

W swojej szeroko zakrojonej, nowatorskiej pracy Hallin i Mancini odważnie poszukują podobieństw i różnic pomiędzy mediami informacyjnymi w licznych krajach europejskich i północnoamerykańskich. [...] W przekonujący sposób pokazują, że systemy medialne nie powinny być postrzegane jako niezależne od systemów politycznych oraz uwarunkowań kulturowych, a ich wnikliwe obserwacje pozwalają lepiej zrozumieć strukturę mediów i zawartości informacji. Dzięki licznym, interesującym szczegółom oraz żywemu stylowi książka ta stanowi doskonałą lekturę.
Timothy E. Cook, Uniwersytet Stanu Luizjana

Nowa książka Dana Hallina i Paola Manciniego stanowi istotny krok naprzód w dziedzinie badań nad komunikowaniem politycznym. Proponowany przez autorów model systemów medialnych wprowadza bardzo użyteczne ramy dla analizy struktur i dynamiki komunikowania politycznego w każdym kontekście narodowym. Prezentowane podejście charakteryzuje się spójnością i przejrzystością, co czyni tę książkę niezwykle przystępną dla zaawansowanych studentów.
Peter Dahlgren, Uniwersytet w Lund

Obszerny zakres oraz założenia dotyczące ram analitycznych tej książki z pewnością staną się przedmiotem dyskusji w środowisku naukowym. Nie ma jednak wątpliwości co do znaczenia wkładu naukowego, jaki ta teoretycznie zaawansowana, podparta metodycznymi argumentami i szczegółowymi badaniami praca wnosi do badań porównawczych nad złożonymi relacjami pomiędzy systemami medialnymi, społeczeństwem i polityką. Prawdziwy tour de force literatury naukowej.
Peter Humphreys, Uniwersytet w Manchesterze


Daniel C. Hallin jest profesorem w Katedrze Komunikowania oraz wykładowcą w Katedrze Nauk Politycznych Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Jest autorem licznych opracowań z zakresu mediów i polityki. Pełni również funkcję redaktora naczelnego magazynu „The Communication Review” oraz członka zwyczajnego zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Komunikowania (International Communication Association).

Paolo Mancini jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Perugii, a także dyrektorem Międzyuniwersyteckiego Centrum Komunikowania Politycznego. Jest autorem szeregu książek, a jako redaktor współpracuje korespondencyjnie z magazynami takimi, jak „European Journal of Communication”, „Press/Politics”, „The Communication Review”, „Political Communication” oraz „Journalism Studies”.
EAN
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2007-05-15
ISBN 978-83-233-2208-2
Seria Media
Autor Paolo Mancini, Daniel C. Hallin
Rok wydania 2007
Ilość stron 346
Okładka twarda
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary B5