DVD
Platynowa Kolekcja Kina Polskiego Pakiet 1 [15DVD]

9998

Polecamy! Wysyłamy w 24h

Darmowa wysyłkaKup jeszcze za 99.99zł
Poczta Polska999
Kurier 24h 1499

Zamów w ciągu 45 minut,
a otrzymasz produkt już jutro!

Sprawdź warunki
Kategoria Obyczajowe
Powiązania Lata 70-te na DVD, Dla Dziadka, Dla Kobiety, Dla Męża, Dla Mężczyzny, Walentynki - Dla Niej, Walentynki - Dla Niego, Lata 50-te na DVD, Lata 60-te na DVD
Kraj wydania Polska
Reżyseria Stanislaw Jedryka, Maria Kaniewska, Stanisław Jedryka więcej
Obsada Katarzyna Dabrowska, Maciej Karpinski, Malgorzata Bogdanska więcej
Polska wersja
Dźwięk
Opis W skład przedstawionego Pakietu wchodzą filmy:
1. Czułe miejsca [DVD]
Rok 1998. Świat stanął w obliczu katastrofy energetycznej. Jan Zaleski, nr ewidencyjny 13 - 13, pracuje jako monter telewizyjny. Jest niezwykle zdolny. Jego ukochana, Ewa, porzuca go dla Allana Kowalskiego, realizatora widowisk telewizyjnych, który zapewnia jej karierę gwiazdy. Clou programu jest transmitowany akt miłosny Ewy i Allana oraz gwałtowna reakcja 13 - 13. Zrozpaczony i załamany Jan trafia do szpitala. Po wyjściu z niego podejmuje swą dotychczasową pracę, ale czyni to bez przekonania. Tymczasem w noc sylwestrową 1998 roku następuje awaria głównego układu zasilania. Usunąć ją, a tym samym uratować ludzkość, mógłby jedynie Jan.

2. Dziadek do orzechów [DVD]
Baśń fantastyczna według słynnej "Historii dziadka do orzechów" Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, inspirującej wielu pisarzy i kompozytorów, m.in. Piotra Czajkowskiego, twórcy baletu pod takim samym tytułem.
W wieczór wigilijny Marysia i Frycek otrzymują prezenty od najbliższych. Radca Drosselmajer, ojciec chrzestny dziewczynki, przynosi dziadka do orzechów. Psotny Frycek od razu wyłamuje mu zęby. Marysia lituje się nad uszkodzoną figurką, a w nagrodę za okazanie serca biednemu "ludzikowi" zostaje przeniesiona do fantastycznego królestwa dwugłowego króla Myszy i złej królowej Mysibaby.
Pomaga dziadkowi do orzechów, który przewodzi zabawkom w ich wojnie z myszami, dzięki czemu ludziki odnoszą zwycięstwo w walce. Rodzice nie chcą uwierzyć w opowieści córki, brat uważa ją za kłamczuchę. Marysia, pomimo żalu i przygnębienia, pozostaje wierna swemu uczuciu dla wyśmiewanego dziadka. Pewnego dnia radca Drosselmajer, poeta i czarodziej, opowiada dziewczynce historię niewiernej księżniczki Pirlipaty, dziadka zaś zamienia w pięknego młodzieńca.

3. Głosy [DVD]
Ewa Domańska, trzydziestopięcioletnia asystentka na wydziale chemii, od dłuższego czasu słyszy głosy, które przerywają jej sen i doprowadzają do rozstroju nerwowego. Po kolejnym ataku trafia do szpitala psychiatrycznego. Lekarze stwierdzają tylko, że jest przemęczona i rozdrażniona. W tym czasie jej rówieśnik Marek Ruda, doktorant na wydziale elektroniki i zapalony krótkofalowiec, popada w konflikt w pracy. Temat swojej pracy doktorskiej uznaje nagle za błahy i nikomu niepotrzebny. Koledzy i rodzina uważają, że Marek postępuje nierozważnie i niszczy swoją karierę. Zirytowana żona wyjeżdża służbowo, lecz nie zostawia adresu. Teściowa również nie pochwala jego postępowania, ale dla ratowania małżeństwa ofiaruje pomoc i mediację na uczelni. Marek odrzuca jej propozycję. W szpitalu Ewę wciąż dręczą tajemnicze głosy. Nie pomagają lekarze, bezsilny jest ksiądz.
Za radą najbliższej przyjaciółki Zosi Ewa daje ogłoszenie do prasy, w którym poszukuje elektronika zdolnego rozwikłać jej problemy. Zgłasza się Marek; według niego głosy oznaczają próbę kontaktu cywilizacji pozaziemskiej, która wybrała Ewę na swoje medium. Te eksperymenty budzą lęk otoczenia. Przyjaciele próbują odwieść Ewę od doświadczeń i uwolnić od wpływów Marka. Po wyjściu ze szpitala Ewa otrzymuje roczny urlop. Zosia, która jest dentystką, usuwa jej kwarcową plombę. Głosy ustają. To mogła być przyczyna zjawiska – kwarcowy kryształ działał jak dioda radiowa odbierająca sygnały elektromagnetyczne. Początkowo Ewa zataja przed Markiem ten fakt i udaje, że wciąż słyszy głosy. Ale on rozpoznaje mistyfikację i wyrzuca ją z mieszkania. Małżeństwo z jednym ze swoich studentów wydaje się Ewie ratunkiem na przyszłość. W chwili ślubu dostaje wiadomość, że Marek przebywa na leczeniu w zakładzie zamkniętym. Odwiedza go i dowiaduje się, że teraz on odbiera dziwne sygnały. Ewa postanawia razem z nim podjąć nowe eksperymenty.

4. Historia niemoralna [DVD]
Reżyserka Magda pracuje nad montażem filmu, którego fabuła jest historią prywatnego życia aktorki Ewy. Po zdobyciu nagrody za granicą Ewa przybiera pozę gwiazdy. Odrzuca rolę w telewizji z powodu nieporozumień z ekipą i zbyt niskiej gaży. Głęboko przeżywa śmierć ojca i rozstanie z kochankiem. Zaczyna nadużywać alkoholu. Brak propozycji zawodowych mobilizuje ją do przygotowania własnego recitalu piosenkarskiego, w czym pomaga jej Marek. Wkrótce jednak rozstają się. Ewa przekonując się, że chłopak jej nie kocha, usuwa ciążę. Pewnego dnia aktorka ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. W szpitalu odwiedza ją często Piotr. Po powrocie Ewy do domu zamieszkują razem. Dziewczyna jest załamana; twierdzi, że przegrała swoje życie zawodowe i osobiste. Piotr stara się jej pomóc. Kiedy jednak wyjeżdża, Ewa próbuje popełnić samobójstwo. Wkrótce dostaje od Magdy propozycję głównej roli w filmie. Po projekcji aktorzy są oburzeni ujawnieniem przez reżyserkę największych tajemnic życia Ewy.

5. Indeks [DVD]
Koniec lat sześćdziesiątych, po wydarzeniach w marcu 1968 roku. Na uniwersytecie rozpoczyna się rok akademicki. Studenci spostrzegają na listach brak kilku nazwisk. Józef Moneta wraz z grupą kolegów interweniuje u dziekana. Tajemnicza „sprawa Lewandowskiego” nie została wyjaśniona. Józef nie wytrzymuje nerwowo, jest porywczy i przekonany o słuszności walki w obronie relegowanych z uczelni kolegów. Zostaje zatrzymany przez milicję za zrywanie plakatów, a następnie usunięty z uczelni. Podejmuje pracę jako robotnik, jednocześnie pisze utwór literacki, w którym przedstawia swoje życiowe doświadczenia. Praca jest w zasadzie przyjęta, redaktor żąda jedynie nieznacznych, lecz kluczowych dla całości utworu poprawek...

6. Jestem przeciw [DVD]
Na oddziale intensywnej terapii umiera dziewczyna, która przedawkowała narkotyki. Lekarz dyżurny powiadamia kierownictwo "Monaru", gdzie zmarła leczyła się przed ucieczką. Do monarowskiego ośrodka wraca Jacek, który kilka tygodni wcześniej uciekł z Jolą. Doktor Krystyna zgadza się, by spędził tutaj jedną noc, choć regulamin tego kategorycznie zabrania. Dalsze decyzje w sprawie chłopca podejmie Grzegorz, kierownik ośrodka. Grzegorz przybywa wieczorem i dowiaduje się, że jedna z pacjentek, Kasia, chce wyjechać do domu. Gdy perswazje nie pomagają, brutalnie obcina jej włosy. Krzyk oszpeconej dziewczyny budzi chłopców, którzy na znak protestu także golą głowy. Grzegorz organizuje seans psychoterapeutyczny, by wyjaśnić sprawę Jacka. Pod wpływem głodu Jacek i Jola uciekli do Warszawy, a gdy zabrakło pieniędzy na "kompot", Jacek pojechał do domu do Krakowa. Przerażony jego stanem ojciec dał mu dużą sumę. Jacek wrócił do Warszawy. Gdy skończyły się pieniądze, chłopiec namówił Jolę do nierządu za jedną porcję narkotyku. Jola umarła po przedawkowaniu "kompotu", który podał jej Jacek. Pada pytanie, czy Jacek ma zostać w ośrodku. Większość jest przeciw. Jacek opuszcza zebranie przed ogłoszeniem werdyktu. Wieczorem Grzegorz odnajduje go na dworcu autobusowym i daje mu adres innego ośrodka. Jeszcze tej samej nocy Jacek włamuje się do apteki.
Film porusza wstydliwie przemilczany w latach osiemdziesiątych problem lawinowo narastającej narkomanii wśród młodzieży. Nie szuka przyczyn, lecz pokazuje tragiczne skutki nałogu. Inspiracją utworu Trzosa-Rastawieckiego stała się kontrowersyjna działalność "Monaru" Marka Kotańskiego.

7. Klakier [DVD]
Fred, młody impresario, wyrusza wraz z trupą teatralną na występy po kraju. Gwiazdą zespołu jest prawie dziewięćdziesięcioletnia Gertruda, kiedyś ulubienica publiczności, teraz niedowidząca i niedosłysząca, zniszczona życiem kobieta. Kolejne spektakle odbywają się przy pustej niemal widowni. Po przedstawieniu aktorzy oblegają Gertrudę, by utwierdzić ją w przekonaniu, że publiczność nadal podziwia jej grę. Sprytny Fred rozpowszechnia plotkę, że wielka aktorka coraz bardziej podupada na zdrowiu i w każdej chwili może umrzeć na scenie. Od tej pory na spektaklach nie brakuje publiczności. Gertruda jest szczęśliwa. Dopiero, kiedy Pola wyjawia jej podstęp Freda, aktorka uświadamia sobie, że ludzie przychodzą do teatru głównie po to, by zobaczyć jej śmierć. W drodze do następnego miasta Gertruda umiera. Przejmujący i gorzki portret starej aktorki ukazany na tle bezwzględnych stosunków panujących w środowisku prowincjonalnych artystów i ich menażerów, którzy dla własnych interesów poświęcają zdrowie oraz godność wykonawców.

8. Klincz [DVD]
W sennym miasteczku w warsztatach kolejowych pracuje Pałczyński, słynny przed wojną mistrz bokserski. Żyje wspomnieniami ze swojej kariery oraz nadzieją na założenie klubu pięściarskiego. Znajduje przyjaciela i sojusznika w koledze z pracy, dwudziesto-paroletnim Olejniczaku - Oleju. Ich marzenia ziszczają się. Wkrótce młodzi sportowcy rozpoczynają trening. Pewnego razu Olej zgadza się zastąpić niedysponowanego zawodnika. Nieoczekiwanie nokautuje przeciwnika. Obwołany wielkim talentem, dzięki morderczej pracy i ambicji nadrabia braki wyszkolenia i niweluje różnicę wieku. Wkrótce jest najlepszy w lidze. Poznaje też brutalną prawdę o sporcie: intrygi, korupcje, manipulowanie wynikami. Pod pretekstem zadania nieczystego ciosu zostaje zdyskwalifikowany. Walczy o powrót na ring. Ponieważ zbliżają się mistrzostwa Polski, znów staje się pupilem władz klubu. I znów popada w konflikt z działaczami, podważając wynik własnej, zwycięskiej walki. Godzi się jednak na zatuszowanie skandalu. Wyjeżdża z reprezentacją kraju do USA. Wygrywa, ale sukces nie cieszy go już tak jak na początku kariery.
Zrealizowany z wielką dbałością o realia debiut Andrejewa zawiera wszystkie cechy charakterystyczne kina moralnego niepokoju: krytykę rzeczywistości na poziomie lokalnym, paradokumentalny styl, uczciwego bohatera z rozterkami.

9. Marysia i Napoleon [DVD]
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach: współczesnym i historycznym. Do Warszawy przyjeżdża na stypendium młody francuski historyk. Zakochuje się w pięknej Polce, studentce historii sztuki. Na ścianie dworku w Walewicach wiszą portrety Napoleona Bonaparte i szambelanowej Marii Wawelskiej, wielkiej miłości cesarza, wykorzystującej jego względy do wstawienia się za ojczyznę. Para współczesnych bohaterów dostrzega swoje uderzające podobieństwo do postaci historycznych i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki parokrotnie przenosi się w czasy napoleońskie, gdzie wciela się w rolę Napoleona i pani Wawelskiej. A że nie wszystko w tej opowieści pokrywa się z faktami podręcznikowymi - złóżmy to na karb niedostatecznej wiedzy oraz poczucia humoru pary współczesnych kochanków. W ich romansie, bowiem role zostały odwrócone zgodnie z charakterem nowoczesnej polskiej dziewczyny z roku 1966- równie pięknej jak ta z roku 1806, lecz niezależnej i świadomie dysponującej swą urodą oraz losem.

10. Najlepsze w świecie [DVD]
Dziesięcioletni Kajetan jest zafascynowany młodym porucznikiem MO Wandalinem. Chciałby go poznać; jest, więc zachwycony, gdy dowiaduje się, że mężczyzna zostanie jego ojczymem. Nawiązuje się między nimi wspaniały kontakt. Matka Kajetana umiera; chłopiec boi się, że dla ojczyma będzie kimś obcym. Postanawia zdobyć sobie jego uznanie. Próbuje kilku wyczynów, ale nie odnosi efektu. Pod wpływem pijackiej opowieści ojczyma postanawiają z kolegą zapolować na wilki w Bieszczadach. Polowanie nie udaje się; Kajetan widząc rannego zająca nabiera odrazy do przemocy. Po powrocie do domu okazuje się, że ojczym niepokoił się o niego. Subtelnie poprowadzona opowieść o dziecięcej - i nie tylko - potrzebie uczucia i uznania w oczach drugiego człowieka.

11. Pierścień księżnej Anny [DVD]
W małej miejscowości u stóp zamku krzyżackiego siedemnastoletni Franek syn kierownika szkoły, oraz czternastoletni Andrzej i pięcioletni Jacek, którzy przyjechali tu do dziadków, rozczytują się w ?Krzyżakach? Sienkiewicza. Obserwują również prace archeologiczne prowadzone w okolicy zamku. Kiedy chłopcy wybrali się pojazdem własnej konstrukcji spenetrować ruiny, wpadają nagle do lochów. Wychodzą na dziedziniec zamku krzyżackiego 28 lipca 1406 roku. Uwięzieni przez Krzyżaków uciekają posługując się sprzętem z xx wieku. Trafiają na dwór księcia Janusza Mazowieckiego Ciechanowie. Krzyżacy usiłują odbić zbiegów; w walce uczestniczą chłopcy, którzy z powrotem się do krzyżackiej niewoli. Rycerz Powała z Tczewa stacza walkę z Krzyżakiem Janem Z Lotaryngii. Zwycięstwo Polaka jest warunkiem zwolnienia chłopców. Powała zwycięża, ale komtur poleca podać Polakom zatrute wino. Chłopcy biegną, by ostrzec drużynę księcia przed podstępem. Krzyżacy ruszają w pościg. Uciekinierzy dostają się do lochów, którymi docierają do rozbitego pojazdu. Zmęczeni zasypiają. Odnajdują ich archeolodzy pracujący w pobliżu. Dowodem uczestnictwa w tej dziwnej przygodzie jest pierścień Jacka, otrzymany w darze od księżnej Anny.
Utrzymany w formie baśni kostiumowy film przygodowy dla młodzieży.

12. Rajska jabłoń [DVD]
Początek lat dwudziestych. Kwiryna i Roman są już małżeństwem i razem prowadzą sklep przy ulicy Mylnej. Częstą klientką w sklepie jest młoda blondynka. Roman wie, że dziewczyna znajduje się w trudnych warunkach i stara się jej dopomóc, co powoduje gwałtowny wybuch zazdrości ze strony Kwiryny. Pani Raczyńskiej udało się wydać Amelkę za bogatego aptekarza z Leszna. Kwiryna odwiedza koleżankę, ale niewiele mają sobie do powiedzenia. Kwiryna kupuje kamienicę. Pomimo wielkiej miłości do męża, zapisuje dom wyłącznie na siebie, gdyż boi się jego rozrzutności.
Aptekarz wybiera się z żoną i teściową na pogrzeb prezydenta Narutowicza. W czasie uroczystości pogrzebowych Amelka nagle mdleje. Zmartwiona pani Raczyńska podejrzewa u córki anemię. Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności. Jej zwierzchniczką jest Magdalena Piędzicka - żona Ignasia. Panie działające w Towarzystwie skarżą się, że ładna sekretarka "bałamuci" im mężów. Magdalena zaprasza Bronkę do domu i prosi, aby zmieniła swoje zachowanie. W odpowiedzi na zarzuty dziewczyna składa wymówienie.
Gdy opuszcza dom Piędzickich, zauważa ją Ignaś. Amelka z nudów zaczyna szyć sukienki dla sierot i odnosi je na plebanię. Tam poznaje Andrzeja, bratanka proboszcza i zaczyna z nim flirtować. Kolporter gazet Gończyk donosi o tym służącej księdza. Zaniepokojony proboszcz postanawia natychmiast wysłać Andrzeja z Warszawy. Amelka ciężko przeżywa rozstanie z młodym człowiekiem. Nie zauważa nawet, że mąż przyjął do pracy nowego, przystojnego prowizora...


13. Rodzina Leśniewskich [DVD]
Tematem filmu są codzienne sprawy i radości współczesnej rodziny Leśniewskich: mamy, taty, piętnastoletniej Agnieszki, czternastoletniego Leszka, sześcioletnich bliźniąt Beaty i Pawła, widziane głównie oczami bliźniąt, zwanych Bąblami. Rodzina przeprowadza się do nowego mieszkania w bloku, które znów okazuje się za ciasne. Dzieci przygotowują prezenty dla mamy z okazji zbliżających się imienin, gdy nagle pod wpływem wywiadu telewizyjnego, jakiego udzieliła w trakcie dokonywania zakupów uświadamiają sobie, że wcale nie jest ona najszczęśliwsza osobą. Przytłoczona krzątaniną dnia powszechnego, dla dobra rodziny zarzuciła wszystkie swoje ambicje życiowe i plany. Zapada decyzja, że mama pójdzie na studia. Narastają trudne dla rodziny dni: sprzątanie, pranie, prasowanie, gotowanie dla sześciu osób spadło w głównej mierze na dzieci, ponieważ ojciec pracuje. "Bąble" i pozostali członkowie rodziny przeżywają kryzys, matka jest załamana i chce rzucić studia. Wszystkie perypetie kończą się jednak szczęśliwie i matka zdaje egzaminy, pozwalające jej zaliczyć rok studiów.

14. Smarkula [DVD]
Z głębokiej prowincji przyjeżdża do Warszawy siedemnastoletnia Krysia. Jest osamotniona po śmierci matki i liczy na pomoc dalekiej rodziny. Gdy rodzina zawodzi bezdomną "smarkulą" zaopiekuje się para przyjaciół: taksówkarz Florek i lekarz Bogdan. Każdy na swój sposób zajmuje się edukacją Krysi. Florek zapoznaje ją z tajnikami zawodu kierowcy, Bogdan pomaga przygotować się do matury. W niedługim czasie sympatyczną dziewczyną zainteresuje się jeszcze jeden mężczyzna, młody oficer marynarki - Jurek. Ulegając prośbom zakochanego marynarza, Krysia zgadza się na małżeństwo. Do ślubu jednak nie dojdzie, ponieważ w ostatniej chwili "smarkula" uświadamia sobie, że kocha innego. Tym, któremu odda swoje serce, będzie Bogdan.
Pogodna komedia liryczna, która kontynuuje serię "warszawskich" filmów Leonarda Buczkowskiego: "Skarbu" i "Przygody na Mariensztacie".

15. Tajemnica dzikiego szybu [DVD]
Karlik Rudniok, Franek Miksa i ich koledzy chodzą do szóstej klasy, uważanej przez wszystkich za najgorszą. Ojciec Karlika jest dyrektorem kopalni, nie ma czasu dla syna. Chłopcy znajdują wejście do starego szybu. Widzą nieznanego mężczyznę i uznając go za dywersanta, zaczynają śledzić. Ich wychowawca Sądej ma kłopoty, gdyż klasa nie uczy się, a ma przyjechać wizytator. Dzieci organizują wewnętrzne korepetycje. Wizytacja przebiega wspaniale wszyscy odpowiadają śpiewająco. Chłopcy o mało nie toną w korytarzach kopalni podczas zalewania starych szybów, ale odkrywają mityczną Zieloną Komnatę żyłę miedzi, poszukiwaną przez geologa, rzekomego dywersanta.
Sympatyczna opowieść o dzieciach z górniczej wioski śląskiej w latach pięćdziesiątych; przez ich przygody pokazana jest atmosfera panująca w kraju. Nie ma tu wielkiej polityki, ale to, co otacza dzieci wystarcza. Ich świat, jako odbicie świata dorosłych, jest nie mniej skomplikowany a ich problemy są po prostu czytelniejsze.
EAN 4009900452298
Dział DVD
Tytuł oryginalny Platynowa Kolekcja Kina Polskiego Pakiet [15DVD]
Kraj wydania Polska
Rok produkcji 1986, 1983, 1967, 1966, 1963, 1981, 1976, 1978, 1985, 1990, 1956, 1970, 1982, 1979
Reżyseria Stanislaw Jedryka, Maria Kaniewska, Stanisław Jedryka, Janusz Kijowski, Janusz Kondratiuk, Romuald Drobaczynski, Janusz Leski, Leonard Buczkowski, Andrzej Trzos-Rastawiecki, Krystyna Cekalska, Barbara Sass, Halina Bielinska, Piotr Andrejew, Wadim Berestowski
Dodatki
  • bezpośredni dostęp do scen
Obraz 4:3, 1,33:1
Region DVD 2
Liczba nośników [15xDVD]
Dźwięk
  • Dolby Digital 2.0 polski