KSIĄŻKA
Pawi ogon, czyli o biologicznych uwarunkowaniach kultury [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Antropologia filozoficzna
Autor Zdzisława Piątek
Ilość stron 78
Okładka twarda
Opis
Odwołanie się do fenomenu pawiego ogona ma wskazywać na to, że ludzki umysł, podobnie jak kultura, która jest jego wytworem, ma biologiczne korzenie i że mógł on powstać jako „biologiczny luksus” na usługach rozmnażania płciowego i dopiero wtórnie okazał się niezwykle skutecznym „narządem poznawczym”.
Być może w niedalekiej przyszłości specyficzne cechy ludzkiego zalotnego umysłu, takie jak śmiech i poczucie humoru, nabiorą większego znaczenia i staną się użyteczne jako mechanizmy adaptacyjne w społeczeństwie, które powstaje w wyniku żywiołowego rozwoju mediów i upodabnia świat do wielkiego, globalnego teatru.
Być może zamiast zawiłej argumentacji ludzie zaczną wykorzystywać śmiech i poczucie humoru jako cudownie proste narzędzie demaskowania kłamstwa, absurdu i sztucznego patosu – cechy wszechobecne w nowym środowisku, które samo jest wytworem człowieka.


Zdzisława Piątek, profesor zwyczajny w instytucie Filozofii UJ. Prowadzi badania w dziedzinie szeroko rozumianej filozofii nauki, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucjonizmu i filozofii środowiskowej. Jej najważniejsze publikacje to: Biologiczne podstawy języka a N. Chomsky’ego koncepcja gramatyki, Aspekty antropocentryzmu, Etyka środowiskowa, Nowe spojrzenie na miejsce człowieka w przyrodzie, a także popularnonaukowe opracowanie Biologia wobec płci i seksu. Jest autorką ponad stu artykułów naukowych.
EAN
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2008-01-05
ISBN 978-83-233-2439-3
Autor Zdzisława Piątek
Rok wydania 2008
Ilość stron 78
Okładka twarda
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary B5