IMDB

DVD
Miś wydanie specjalne (digipack) [DVD]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Komedie (polskie) | Komedie
Powiązania Filmy polskie na DVD i Blu-ray
Kraj wydania Polska
Reżyseria Stanislaw Bareja
Obsada Krzysztof Kowalewski, Andrzej Szenajch, Wiktor Zborowski więcej
Polska wersja
Dźwięk
Napisy
Opis Prezes klubu sportowego "Tęcza", Ryszard Ochódzki zwany Misiem, ma wyjechać do Londynu. Zostaje jednak zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa żonę Irenę, która chciała uniemożliwić, a przynajmniej opóźnić jego wyjazd i dotrzeć do Londynu przed nim. Małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z londyńskich banków. Odejście Ireny zmusiło ich do podzielenia posiadanych dóbr. Pieniędzmi zdeponowanymi za granicą żadne z nich nie chce się jednak dzielić z drugą stroną. Całą sumę zagarnie więc ten, kto pierwszy dotrze nad Tamizę. Ochódzki nie poddaje się jednak łatwo i usiłuje wszelkimi sposobami udaremnić plan małżonki, a jednocześnie zdobyć dla siebie inny paszport.
Film powstał w przełomowym okresie najnowszej polskiej historii, kiedy nagle okazało się, że śmiać się można już niemal ze wszystkiego. Tym trudniej było więc wymyślić coś, co rozbawiłoby publiczność. Ale chociaż upadła większość wcześniejszych tabu, nieodmiennie groteskowa pozostała otaczająca nas rzeczywistość. Stanisław Bareja i Stanisław Tym (autor scenariusza) wymyślili więc nieco zawiłą historyjkę o Rysiu-Misiu rywalizującym zachłannie z eksmałżonką o grubą forsę zdeponowaną za granicą, ale opowiastka służy głównie jako pretekst do ukazania wielu nonsensów swojskiej codzienności przełomu lat 70. i 80. Są więc w filmie kpiny z nierozgarniętych milicjantów, przedrzeźnianie piosenkarzy z kołobrzeskich festiwali, szydzenie z imprez rozrywkowych dedykowanych "ludziom Do-Ro", groteskowe parodie urzędniczych rytuałów albo zachowań w placówkach zbiorowego żywienia, gdzie talerze przyśrubowane są do blatu stolika, a łyżki przykute doń wspólnym, przesuwającym się w rytm jedzenia łańcuchem. Na tle tego idiotycznego świata pojawia się problem tzw. tworzenia nowej tradycji. Sztuczność tego rodzaju zabiegów nieźle uosabia w "Misiu" noworodek nazwany pokracznie "Tradycja". Kapitalna jest też scena uroczystego wręczania paszportu przy folklorystycznych hopsach. Ale to już problem nie na komedię i świadomi tego realizatorzy stawiają go w finale filmu całkiem serio, w tonacji podniosło-lirycznej, łącząc piosenkowy komentarz z wizyjną fantastyką.
EAN
Dział DVD
Data premiery 2008-11-13
Tytuł oryginalny Miś
Tytuł czeski Maskot
Kraj wydania Polska
Kraj Polska
Rok produkcji 1980, 1981
Termin premiery kinowej 1981-05-04
Reżyseria Stanislaw Bareja
Scenariusz Stanisław Tym, Stanislaw Bareja, Stanislaw Tym
Muzyka Jerzy Derfel
Studio SF Perspektywa
Czas trwania 111
Dodatki - „Bareizm” – film Agnieszki Arnold z 1997 roku, - Napisy: angielski i polskie dla niedosłyszących, - Oryginalne plakaty kinowe
Obraz 4:3
Region DVD 2
Opakowanie digipack (prostokąt)
Liczba nośników [1xDVD]
Dźwięk
  • Dolby Digital 5.1 polski
Napisy
  • polskie
  • angielskie