KSIĄŻKA
Krawiec, książę i chłopaki z brązu. Fantazmat homoseksualny w powojennym kinie czechosłowackim - Karol Szymański [KSIĄŻKA]

2899

Wysyłamy w 72h

Darmowa wysyłkaKup jeszcze za 99.99zł
Poczta Polska999
Kurier 24h 1499
Kategoria Dla dzieci
Autor KAROL SZYMAŃSKI
Ilość stron 432
Okładka miękka
Opis \"Książka pokazuje powojenne kino czechosłowackie od zupełnie nieznanej strony\".
prof. Tadeusz Lubelski Stosunek kina czechosłowackiego do męskiej nagości i seksualności - w tym zwłaszcza sposób, w jaki przenoszono na ekran (i sublimowano) fantazmaty homoseksualne - nieintencjonalnie odkrywa \"odwrotną stronę\" społeczeństwa realnego socjalizmu i zdradza ukryte strategie władzy totalitarnej w zakresie \"urządzenia seksualności\". W książce Karola Szymańskiego na przykładzie dwóch filmów czeskich: Krawiec i książę Václava Krški (1956) oraz Chłopaki z brązu Stanislava Strnada (1980) śledzimy przemianę i degenerację ekranowych fantazmatów homoseksualnych między drugą połową lat pięćdziesiątych a latami siedemdziesiątymi - osiemdziesiątymi XX wieku. W utworze Krški - powstałym w czasach wychodzenia ze stalinizmu i socrealizmu - fantazmaty te stanowiły dla twórcy i odbiorców ucieczkę i schronienie oraz rodzaj obrony przed opresywnymi praktykami politycznymi. Natomiast film Strnada - którego kluczowym elementem było zobrazowanie i propagandowe wsparcie czechosłowackich spartakiad - ujawnia, w jaki sposób imaginarium homoseksualne zostało w czasach \"normalizacji\" zmanipulowane, zawłaszczone i zaprzęgnięte na użytek dyktatury komunistycznej.
Między tymi filmami rozpościera się \"osobna\" epoka \"złotych lat sześćdziesiątych\", znaczona rozkwitem czechosłowackiego kina nowofalowego bądź - szerzej - modernistycznego. Dzieła z tego okresu, jak Pierwszy dzień mego syna Ladislava Helgego, Dolina pszczół Františka Vláčila czy Raduz i Mahulena Petra Weigla, pokazują, że zasadniczym polem działania homotekstualności staje się wówczas nie tyle \"kompleks cielesności\" oraz różne strategie sublimacyjne i stylizacyjne (znane wcześniej choćby z filmów Krški), co przede wszystkim osobliwość autorskiego głosu, specyficzność filmowego dyskursu i oryginalność formy. Wieloznaczność realizowanych w latach sześćdziesiątych utworów i programowana przez samych twórców swoboda ich odczytywania, a zarazem wpisane w nie sygnały, maski i tajne znaki homoseksualności, prowokują do testowania różnych metod interpretacji homotekstualnej w poszukiwaniu głębokiej a ukrytej tożsamości filmów. Możliwość tego rodzaju lektury świadczy zaś o dojrzałości i \"normalności\" czechosłowackiej kultury (filmowej) w siódmej dekadzie XX stulecia. Karol Szymański - filmoznawca, absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Gdańskim. Z zawodu - redaktor, wydawca i print manager. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Opublikował artykuły w książkach (Král Šumavy: komunistický thriller, Syndrom Pogorelicia, Aleksander Jackiewicz i Spojrzenie - spektakl - wstyd) oraz czasopismach naukowych (między innymi w \"Kwartalniku Filmowym\", \"Rocznikach Humanistycznych\", \"Studiach z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej\", \"Soudobych Dějinach?, \"Przeglądzie Humanistycznym?). Autor, producent i wykonawca portalu NaEkranachPRL.pl poświęconego rozpowszechnianiu i recepcji filmów w Polsce w latach 1944-1989. Miłośnik sztuki piosenki Marty Kubišovej, Anny Prucnal i Marianne Faithfull. Za najlepszy film uważa od zawsze Piknik pod Wiszącą Skałą Petera Weira.
EAN 9788324236077
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2020-08-31
ISBN 978-83-242-3607-7
Autor KAROL SZYMAŃSKI
Rok wydania 2020
Ilość stron 432
Okładka miękka
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary 150 x 235 x