KSIĄŻKA
Konstruowanie historii. Prezentacja i percepcja Polski w amerykańskich podręcznikach akademickich i szkolnych [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Opracowania ogólne
Autor Anna Peck
Ilość stron 200
Okładka twarda
Opis
Stosunek do własnej historii i roli dziejowej często różni się od sposobu jej postrzegania przez innych. Zjawisko kreowania wizji i interpretacji historycznych stanowi nieodłączny element procesu edukacyjnego.

Percepcja oraz sposoby prezentacji polskiej historii i kultury w amerykańskich podręcznikach szkolnych i akademickich w zakresie przedmiotów historii powszechnej, historii europejskiej oraz historii cywilizacji zachodniej były w XX i na początku XXI wieku kształtowane pod wpływem zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej oraz dominujących tendencji naukowych. W koncepcjach filozoficznych i intelektualnych, rozwijanych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych od czasów oświecenia do końca okresu zimnej wojny, najczęściej wykluczono narody oraz państwa Europy Środkowej i Wschodniej z kręgu dominującej w świecie cywilizacji zachodniej. W konsekwencji Polska, jej historia i kultura były traktowane marginalnie.

Autorka analizuje nie tylko zawartość podręczników, lecz także przyczyny, dla których ciągle jeszcze trudno znaleźć informacje m.in. na temat udziału Polaków w drugiej wojnie światowej, Katynia czy powstania warszawskiego.


Anna Peck (poprzednio Zamek-Gliszczyńska) uzyskała stopień doktora historii na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie jest związana z University of North Carolina, Center for Slavic, Eurasian & East European Studies. Ma w dorobku ponad sześćdziesiąt publikacji naukowych w językach polskim i angielskim. Jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń naukowych, m.in. Southern Conference on Slavic Studies (SCSS) oraz Central Eurasian Studies Society (CESS).
EAN
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2010-06-07
ISBN 978-83-233-2852-0
Autor Anna Peck
Rok wydania 2010
Ilość stron 200
Okładka twarda
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary B5