KSIĄŻKA
Kobiety pistolety. Maria Kowalska w rozmowie z WIktorem Krajewskim - Maria Kowalska,Wiktor Krajewski [KSIĄŻKA]

2899

Wysyłamy w ciągu 2‑7 dni

Darmowa wysyłkaKup jeszcze za 99.99zł
Poczta Polska999
Paczkomaty 24/7 1599
Kategoria Pozostałe
Autor Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
Ilość stron 272
Okładka miękka
Opis

\"Ustawiono nas czwórkami, zaraz za bramą główną obozu. To wtedy pierwszy raz padło w naszym kierunku stwierdzenie, że jesteśmy \"kobietami pistoletami\". Rozejrzałam się dookoła. Wszędzie był widok biednych i cierpiących ludzi\".

Maria Kowalska, pseudonim \"Myszka\", sanitariuszka z pułku \"Baszta\". Jako siedemnastolatka wstąpiła do konspiracji, by potem pomagać rannym. Koniec Powstania Warszawskiego był dla niej początkiem piekła. W grupie czterdziestu sanitariuszek i łączniczek z powstania trafiła do pierwszego i najdłużej działającego na polskich ziemiach obozu koncentracyjnego - Stutthof. Były to jedyne Polki o statusie jeńców wojennych, które trafiły do obozu. Wcielone w mundurach i z opaską powstańczą na rękach wzbudzały szacunek i chęć pomocy ze strony innych więźniów, ale też niechęć czy zazdrość. Odważnie żądały respektowania praw jeńców wojennych i śpiewały okupacyjne piosenki. Stanowczo sprzeciwiły się włożeniu obozowych ubrań i naszyciu numerów. Ich historia to opowieść o kobiecej przyjaźni i solidarności jako szansie na przetrwanie w obozie.
Poruszająca opowieść jednej z ostatnich żyjących kobiet pistoletów. Jak w warunkach obozowych wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za całą grupę kobiet jeńców? Czy mimo wsparcia ze strony innych pojawiły się chwile zwątpienia? W jaki sposób \"Myszce\" udało się uciec z marszu śmierci?
Rozmowa z wyjątkowym świadkiem historii.

Maria Kowalska - urodzona w 1925 roku w Warszawie. Uczennica prywatnego gimnazjum Anny Jakubowskiej przy Placu Trzech Krzyży. We wrześniu 1942 roku wstąpiła do konspiracji. W ramach Wojskowej Służby Kobiet należała do Pułku \"Baszta\". Po kapitulacji Powstania Warszawskiego w grupie czterdziestu kobiet zamiast do obozu dla jeńców wojennych trafiła do obozu koncentracyjnego Stutthof. Do emerytury pracowała w Ministerstwie Przemysłu Chemicznego.

Wiktor Krajewski - dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką \"Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego\". W 2017 roku opublikował \"Pocztówki z powstania\", w 2019 roku rozmowę z Aliną Dąbrowską \"Wiem, jak wygląda piekło\", a w 2020 roku \"Chciałbym nigdy cię nie poznać\" oraz \"Taniec na gruzach\", rozmowę z Niną Novak, najwybitniejszą polską primabaleriną. W 2021 roku ukazał się zbiór jego rozmów pod tytułem \"Seksoholicy\".

EAN 9788382341935
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2022-01-20
ISBN 978-83-8234-193-5
Autor Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
Rok wydania 2022
Wydanie 1
Ilość stron 272
Okładka miękka
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Długość (razem z opakowaniem) 210
Szerokość (razem z opakowaniem) 135