KSIĄŻKA
Katalonia. Między pragmatyką konfliktu a tożsamością - Maja Biernacka [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Socjologia - pozostałe
Autor Maja Biernacka
Ilość stron 258
Okładka miękka
Opis

Książka Mai Biernackiej jest zwięzłą, dobrze skonstruowaną i napisaną rozprawą, poświęconą wspĂłłczesnej Katalonii, targanej potężnymi konfliktami (...). Omawia problemy bardzo ważne i nad wyraz aktualne (...). Dostarcza informacji o kształcie wspĂłłczesnego państwa hiszpańskiego oraz sporach o prawne umocowanie pojęcia narodu i narodowości. Są tu m.in. odwołania do historii Hiszpanii, prawna i porĂłwnawczo-językowa analiza dokumentĂłw wyznaczających ustrĂłj państwa, a wreszcie przedstawienie własnych badań empirycznych. (...). Maja Biernacka dobrze i bez uproszczeń pokazuje w swych badaniach rzeczywistość. Są one źrĂłdłem informacji o poglądach mieszkańcĂłw Katalonii pokazując dowodnie olbrzymie zrĂłżnicowanie wiedzy, stopnia znajomości języka katalońskiego i zakresu dyglosji, postaw, deklarowanych oczekiwań, możliwych zachowań i wyborĂłw politycznych (...). Wyniki badań dobrze tłumaczą przebieg niedawnych wydarzeń politycznych i społecznych i pomagają Czytelnikowi zrozumieć skomplikowaną sytuację Katalonii (...). Badania mają także walor ogĂłlniejszy, dostarczając argumentĂłw w tak ostatnio żywej, zarĂłwno w literaturze polskiej jak i światowej, teoretycznej debacie na temat narodu i grup etnicznych (...).Na szczegĂłlne podkreślenie zasługują kompetencje językowe Autorki, rzadko ktĂłry badacz byłby w stanie przeprowadzić w języku obcym tak rozbudowane wywiady, wymagające specyficznego słownictwa (...).

z recenzji prof. dr. hab. Marka ZiĂłłkowskiego

Książka Mai Biernackiej jest bardzo ciekawa i wartościowa (...). Wypełnia lukę w istniejącym stanie wiedzy na gruncie dyscypliny naukowej, jaką jest socjologia. WybĂłr tematu badawczego uważam za interesujący, trafny i nowatorski (...). Ogromną wartością pracy jest odniesienie się do badań własnych, ktĂłre Autorka przeprowadziła w Katalonii, stanowią one bardzo istotny materiał źrĂłdłowy. Ze względu na aktualność poruszanej tematyki książka ma szansę stać się publikacją, po ktĂłrą chętnie będą sięgać Czytelnicy. Może być polecana studentom takich kierunkĂłw jak socjologia, politologia czy bezpieczeństwo.

z recenzji dr hab. Małgorzaty Myśliwiec, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Maja Biernacka - socjolog (doktorat - Instytut StudiĂłw Politycznych PAN), tłumacz (studia translatorskie - Instytut Lingwistyki Stosowanej UW), lektor i licencjonowany egzaminator języka angielskiego (Pearson 2006), a także licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych (UKFiT 3/1992). Autorka licznych artykułĂłw publikowanych m.in. w czasopismach: Kultura i Społeczeństwo (2016), Kultura Popularna (2016), Polityka i Społeczeństwo (2016), Czas Kultury (2016, 2017), Przegląd Socjologii Jakościowej (2017), Studia Migracyjne - Przegląd Polonijny (2017), Przegląd Humanistyczny (2017), Sensus Historiae (2017), Studia Historica Gedanensia (2017), Kultura i Edukacja (2017), Journal of Urban Ethnology (2017), Politeja (2018). Autorka książek: Człowiek korporacji. Od normatywizmu do afirmacji własnego Ja (2009) oraz Hiszpania wielokulturowa. Problemy z odmiennością (2012), redaktor naukowa i wspĂłłautorka tomu Od Ameryki Łacińskiej do Gwinei RĂłwnikowej. Tożsamość, granice, narĂłd (2017). Adiunkt w Instytucie Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku, wykłada rĂłwnież w Collegium Civitas, mieszka w Warszawie.

EAN 9788373839472
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2018-11-05
ISBN 978-83-7383-947-2
Autor Maja Biernacka
Wydanie 1
Rok wydania 2018
Ilość stron 258
Okładka miękka
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Długość (razem z opakowaniem) 210
Szerokość (razem z opakowaniem) 150