CD
Janusz Muniak Quintet: Question Mark (Polish Jazz) [CD]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Jazz, Swing
Powiązania Polish Jazz CD, Polish Jazz
Seria Polish Jazz
Wykonawca Janusz Muniak Quintet
Lista utworów
  • 1. Przejażdżka walcem - Janusz Muniak Quintet
  • 2. Taniec pawia - Janusz Muniak Quintet
  • 3. Obertas - Janusz Muniak Quintet
  • 4. Znak zapytania - Janusz Muniak Quintet
Opis Album "Question Mark" został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60.
To pierwsze tak obszerne opracowanie w historii tej znakomitej płyty. Album, przy zachowaniu oryginalnej okładki, został wzbogacony dwujęzyczną książeczką z tekstem Tomasza Szachowskiego. Autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku - Jacek Gawłowski.
"Question Mark", jest pierwszą autorską płytą Janusza Muniaka, wydaną w 1978 roku w serii Polish Jazz, vol. 54. Jedyna w tej serii i jedna z najważniejszych w jego muzycznej biografii.
Tematy Muniaka świetnie napisane, lapidarne, zwięzłe, o dużej dynamice, wyzwalające znaczny potencjał energii w improwizacjach. Lider prowadzi swe myśli pewnie, soczystym, rasowym dźwiękiem, uciekając niekiedy w rejony free, co jednak wypływa z naturalnej logiki utworu. Jak sam kiedyś mówił, "W muzyce nigdy nie jest tak, że wszystko wolno. Swoboda może być w doborze środków, jednak za tą swobodą musi iść ogromna kontrola. Inaczej nie będzie muzyki, tylko bełkot".
Walorem płyty są partie solowe muzyków, zwłaszcza gitary, fortepianu i perkusji. Nieodżałowany Marek Bliziński, wierny estetyce brzmienia starych mistrzów w rodzaju Burrella czy Montgomery'ego wprowadza tu bardzo osobistą nutę, w oparciu o własną wizję harmonii i myśli improwizacyjnej. Efektowne partie na fortepianie gra Paweł Perliński, wówczas zapewne pod wpływem McCoy Tynera, co widać w gęstej fakturze akordów, w rozkołysanym timingu (Przejażdżka walcem, Obertas), a na fortepianie elektrycznym zapewne z reminiscencjami Hancocka, stylowo, linearnie (Taniec pawia), bardzo rytmicznie i niekiedy bardzo swobodnie (Znak zapytania), ale przekonująco. Zaskoczeniem może być perkusja tragicznie zmarłego Jerzego Bezuchy (Skaldowie, Dżamble, SPPT Chaturnik), barwna i pulsująca, zmienna, aktywnie współtworząca narrację trochę a la Elvin Jones, z kilkoma efektownymi solówkami.
Świetna płyta! Warta ponownego odkrycia, jedna z najważniejszych w dorobku Janusza Muniaka.
Album dostępny jest również w wersji analogowej.
EAN 0190295960056
Dział CD
Data premiery 2016-07-29
Seria Polish Jazz
Wykonawca Janusz Muniak Quintet
Wykonawca - główny Janusz Muniak Quintet
Opakowanie digipack
Liczba nośników [1xCD]
  • 1. Przejażdżka walcem - Janusz Muniak Quintet
  • 2. Taniec pawia - Janusz Muniak Quintet
  • 3. Obertas - Janusz Muniak Quintet
  • 4. Znak zapytania - Janusz Muniak Quintet