KSIĄŻKA
Granice tożsamości, narodu, państwa [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Antropologia kulturowa, etnologia
Seria Cultura
Autor Hastings Donnan, Thomas M. Wilson
Ilość stron 236
Okładka twarda
Opis
„Imponująca praca poruszająca temat, który staje się coraz ważniejszy.”
Choice

Granice państwowe to te miejsca, na których zaczynają się wojny – napisał kiedyś Primo Levi. Lecz mogą także stać się pomostami, czyli miejscami, gdzie dochodzi to ciągłej wymiany kulturowej. Każdy, kto zajmuje się badaniami nad tym, jak narody i państwa podtrzymują swe odrębne tożsamości adaptując się jednocześnie do nowych idei i doświadczeń, zdaje sobie sprawę, że granice państwowe znacznie ułatwiają prowadzenie analiz dotyczących „swoich” i „obcych”. Granice państwowe odzwierciedlają niewidzialne podziały między narodami i ludami, które mogą mieć ze sobą niewiele czy wręcz nic wspólnego, i przez to wywierają ogromny wpływ na to, co ludzi myślą i robią oraz określają te myśli i działania. Gdyby nie istniały granice, czy to fizyczne czy symboliczne, nie mógłby istnieć nacjonalizm; lecz i granice państwowe nie mogłyby istnieć bez nacjonalizmu.

Zdumiewa w związku z tym, że tak niewielu ludzi podejmuje wysiłek dokonania systematycznego czy wspólnego przeglądu sposobów doświadczania narodu i państwa na lokalnym poziomie państwowych granic. Czerpiąc z przykładów Stanów Zjednoczonych i Meksyku, Irlandii Północnej, Izraela i Palestyny, Hiszpanii i Maroka, a także różnych części Południowo-Wschodniej Azji i Afryki, książka ta trafia w swój czas i dostarcza porównawczej perspektywy dla badania kultury na granicach państwowych. Autorzy omawiają w niej rolę państwa, etniczności, transnacjonalizmu, granicznych symboli, rytuałów i tożsamości, a wszystko to po to, by zrozumieć, w jaki sposób nacjonalizm kształtuje postawy i zachowania na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Przykłady żołnierzy, celników, przemytników, turystów, sportowców, zakupowiczów i prostytutek dostarczają wiele mówiącego wglądu w relacje władzy obecne w codziennym życiu oraz pozwalają zrozumieć, co relacje te mówią nam o samych granicach.

To przeglądowe omówienie istotnego znaczenia granic dla konstruowania tożsamości i kultury stanowi niezbędną lekturę dla studentów i badaczy zajmujących się antropologią, socjologią, politologią, geografią, nacjonalizmem i badaniami nad migracjami.

Hastings Donnan i Thmomas M. Wilson pracują na Królewskim Uniwersytecie Belfastu (The Queen’s University of Belfast)
EAN 9788323323822
Dział KSIĄŻKA
Data premiery 2007-11-30
ISBN 978-83-233-2382-2
Seria Cultura
Autor Hastings Donnan, Thomas M. Wilson
Rok wydania 2007
Ilość stron 236
Okładka twarda
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary B5