KSIĄŻKA
Dzieje notariatu polskiego [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Historia prawa
Autor Dorota Malec
Ilość stron 350
Okładka twarda
Opis
Monografia stanowi pierwszą próbę syntetycznego przedstawienia historii instytucji w Polsce. Ukazano ją od średniowiecznych początków obecności notariatu kościelnego, wskazanie elementów funkcji notarialnej w systemach prawa stanowego w czasach nowożytnych, poprzez wiek XIX, gdy na terenach Księstwa Warszawskiego po raz pierwszy pojawiła się w pełni ukształtowana instytucja notariatu publicznego, a następnie wiek XX, gdy w Drugiej Rzeczypospolitej doszło w 1933 r. do unifikacji prawa o notariacie, zaś w okresie PRL do upaństwowienia instytucji, aż po czasy współczesne, do chwili wejścia w życie obecnie obowiązującego prawa o notariacie z 1991 r.

Analizie poddane zostały podstawy prawne, formy organizacyjne oraz zasady praktycznego funkcjonowania instytucji oraz ich ewolucja na przestrzeni wieków. W pracy przybliżone zostały także sylwetki wybitnych notariuszy, których aktywność społeczna, polityczna, naukowa wykraczała niejednokrotnie poza działalność zawodową, zamieszczono również wykaz notariuszy prowadzących działalność na ziemiach polskich w XIX-XX w.

Dorota Malec - pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor nadzwyczajny w Katedrze Historii Prawa Polskiego UJ i kierownik działającej przy niej Pracowni Wydawnictw Źródłowych.
EAN 9788323323211
Dział KSIĄŻKA
ISBN 978-83-233-2321-1
Autor Dorota Malec
Rok wydania 2007
Ilość stron 350
Okładka twarda
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary B5