KSIĄŻKA
Boszniacy. Literackie narracje tożsamościowe po 1992 roku - Agata Jawoszek [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Pozostałe
Seria Historia
Autor Agata Jawoszek
Ilość stron 284
Okładka broszurowa
Opis

Boszniacy. Literackie narracje tożsamościowe po 1992 roku to studium poświęcone kształtowaniu się tożsamości muzułmanów z Bośni i Hercegowiny oraz jej emanacjom w najnowszej twórczości literackiej. Autorka przez pryzmat boszniackich narracji o wojnie, historii i islamie, a także kształtowania się uwikłanego w dyskurs narodowościowy kanonu literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej przekonująco pokazuje mechanizmy rozwoju samoświadomości Boszniaków na przestrzeni XX wieku. Z pozycji literaturoznawczych i kulturoznawczych analizuje rozwój ich samoświadomości od czasów osmańskich poprzez lata austro-węgierskiego panowania nad Bośnią, czasy Jugosławii aż po najnowsze doświadczenia bratobójczej wojny z lat dziewięćdziesiątych.

Autorka omawia materiały publicystyczne, historycznoliterackie i literackie nieobecne w dorobku polskiej slawistyki. Sięga także po realia życia codziennego, trafnie charakteryzując ich funkcję w obrębie `narodowotwórczego` dyskursu Boszniaków - bośniackich muzułmanów.

Prof. dr hab. Maria Dąbrowska-Partyka

Agata Jawoszek - doktor nauk humanistycznych, tłumaczka, absolwentka slawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystka m.in. Uniwersytetu Sarajewskiego, Northwestern University of Chicago i International Visegrad Fund. Od 2012 roku prowadzi zajęcia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych na tematy związane z kulturą Bośni i Hercegowiny. Prowadzi badania nad modelami autoidentyfikacji imigrantów z BiH w krajach Europy Zachodniej, Skandynawii i Turcji.


Boszniacy. Literackie narracje tożsamościowe po 1992 roku to studium poświęcone kształtowaniu się tożsamości muzułmanów z Bośni i Hercegowiny oraz jej emanacjom w najnowszej twórczości literackiej. Autorka przez pryzmat boszniackich narracji o wojnie, historii i islamie, a także kształtowania się uwikłanego w dyskurs narodowościowy kanonu literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej przekonująco pokazuje mechanizmy rozwoju samoświadomości Boszniaków na przestrzeni XX wieku. Z pozycji literaturoznawczych i kulturoznawczych analizuje rozwój ich samoświadomości od czasów osmańskich poprzez lata austro-węgierskiego panowania nad Bośnią, czasy Jugosławii aż po najnowsze doświadczenia bratobójczej wojny z lat dziewięćdziesiątych.Rekomendacje:Autorka omawia materiały publicystyczne, historycznoliterackie i literackie nieobecne w dorobku polskiej slawistyki. Sięga także po realia życia codziennego, trafnie charakteryzując ich funkcję w obrębie "narodowotwórczego" dyskursu Boszniaków - bośniackich
EAN 9788363795641
Dział KSIĄŻKA
Tytuł oryginalny Boszniacy. Literackie narracje tożsamościowe po 1992 roku
ISBN 978-83-63795-64-1
Seria Historia
Autor Agata Jawoszek
Rok wydania 2014
Wydawca Rebis
Ilość stron 284
Okładka broszurowa
Liczba nośników [1xKSIĄŻKA]
Wymiary 15x22.5 cm, 15x22,5 cm
Wysokość (razem z opakowaniem) 16
Szerokość (razem z opakowaniem) 152
Długość (razem z opakowaniem) 226