DVD
Platynowa Kolekcja Kina Polskiego Pakiet 2 [15DVD]

15999

Wysyłamy w 24h

Darmowa wysyłkaKup jeszcze za 99.99zł
Poczta Polska749
Kurier 24h 1499

Zamów w ciągu 2 dni 13 godzin 14 minut,
a otrzymasz produkt już w wtorek!

Sprawdź warunki
Kategoria Obyczajowe
Powiązania Dla Mężczyzny, Dla Babci, Walentynki - Dla Niego, Dla Kobiety, Lata 60-te na DVD, Dla Mamy, Walentynki - Dla Niej, Lata 70-te na DVD
Reżyseria Wojciech Solarz, Stanislaw Jedryka, Kazimierz Kutz więcej
Obsada Daniel Olbrychski, Leon Niemczyk, Piotr Grabowski więcej
Polska wersja
Dźwięk
Opis W skład przedstawionego Pakietu wchodzą filmy:
1. Amnestia [DVD]
Rok 1947, Wrocław. Ryszard, młody akowiec, pracuje w milicji. Stale jednak myśli o powrocie do walki podziemnej. Rezygnuje z pracy, obwiniając się o to, że podczas jednej z akcji spowodował śmierć Teodora, kolegi z partyzantki. Zaczyna pracować w fabryce wagonów. Zostaje kochankiem Zuli, żony swego pracodawcy. Prawdziwym uczuciem darzy jednak Blankę, która nie potrafi zrozumieć jego polityczno-moralnych rozterek. Zagubienie Ryszarda pogłębia się z chwilą, kiedy na ulicy dostrzega Teodora. Wkrótce Blanka wyjawia mu, że w czasie wojny została brutalnie zgwałcona przez partyzanta, który wcześniej uratował jej życie, i odchodzi. Po pożarze w fabryce Ryszard rezygnuje z pracy. Rozgoryczony i samotny wyrzuca broń i korzystając z ogłoszonej amnestii, postanawia się ujawnić.

2. Con Amore [DVD]
Prosta, wzruszająca opowieść o najpiękniejszym z uczuć - o miłości. Dwóch przyjaciół, pianistów przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego, kocha tę samą dziewczynę. Jak to w melodramatach jest tu i śmiertelne zagrożenie, rywalizacja i zazdrość, ale jest także urzekający autentyzm uczuć osiągnięty świetną grą młodych aktorów, wśród których główną postać kreuje amatorka.

3. Dom bez okien [DVD]
Prowincjonalny cyrk przeżywa kryzys. Grozi mu likwidacja, gdyż występy zespołu składającego się głównie z „weteranów areny” nie są w stanie przyciągnąć publiczności. Sytuację zmienia pojawienie się Roberta, młodego chłopaka, obdarzonego dużymi zdolnościami pantomimicznymi. Jego występy gromadzą komplety publiczności. Robert nie umie jednak ułożyć sobie stosunków z członkami zespołu. Parodiuje ich popisy, uświadamiając cyrkowcom niedoskonałość i odbierając im wiarę w siebie. W narastającej atmosferze konfliktów Robert postanawia odejść z cyrku wraz z Teresą, młodą akrobatką, która, związana z dyrektorem, ma dosyć życia w dwuznacznej atmosferze. Wypadek Żaczka na arenie sprawia jednak, że dziewczyna zostaje w zespole. Robert, dręczony wyrzutami sumienia z powodu swojego postępowania, również wraca do cyrku. Debiut Stanisława Jędryki jest psychologiczną analizą życia zamkniętego środowiska cyrkowców. Ukazuje kulisy ich pracy i cenę, jaką płacą za wykonywanie wymarzonego zawodu. W swoim klimacie film przypomina głośną La Stradę Felliniego.

4. Kawalerskie życie na obczyźnie [DVD]
Początek XX wieku. Michał, młody chłopak z Poznańskiego, wyjeżdża do Niemiec szukać pracy. Znajduje zajęcie w fabryce. Tam zaprzyjaźnia się z polskim robotnikiem Stefkiem. Pragnie stać się człowiekiem kulturalnym, więc uczęszcza na kurs tańca i dobrych manier. Żądny wiedzy o świecie, zastaje pomocnikiem właściciela karuzeli i wyrusza z nim w objazd po niemieckich miasteczkach. Zaprzyjaźnia się z Hermanem, również pracującym u karuzelnika. Fascynują go kobiety, bardzo chciałby przeżyć miłosną przygodę, ale boi się zarażenia chorobą weneryczną. Z przerażeniem patrzy na Hermana, który korzysta z usług ulicznych prostytutek. Pomimo ostrzeżeń przyjaciela Herman nie zmienia trybu życia i zaraża się rzeżączką. Musi iść do szpitala. Po skończonym objeździe Michał podejmuje stałą pracę w kotłowni. Wynajmuje pokój u Gertrudy Luther, nadpobudliwej erotycznie rozwódki. Przez wiele miesięcy jest jej kochankiem, ale z kobietą łączy go tylko seks. Zmysłowy apetyt przerastają w końcu możliwości Michała. Porzuca frau Luther. Wyjeżdża do Westfalii, gdzie zaczyna pracować w kopalni. Ponownie spotyka Stefka i razem z nim próbuje uwodzić dziewczyny. Część zarobionych pieniędzy wydaje na eleganckie ubrania. Wraz z kolegami regularnie uczęszcza do domu publicznego, ale płatne miłość nie sprawie mu satysfakcji. Przypadkowo poznana niemiecka dziewczyna jest osobą wyrachowaną i wciąż prosi Michała o nowe prezenty. Bohater szybko kończy tę znajomość. Później dostaje posadę konduktora w tramwaju. Jego kulturalny sposób bycia rokuje szansę na dalszą karierę w Niemczech. W czasie pracy poznaje Polkę Agatę. Po raz pierwszy rodzi się w nim głębokie uczucie. Właśnie z Agatą się zaręcza. Razem postanawiają wrócić do kraju. Film w taktowny i nieco żartobliwy sposób dotyka ryzykownej problematyki inicjacji seksualnej. Zdjęcia, często stylizowane na stare fotografie, dodają uroku erotycznym doświadczeniom bohatera.

5. Kobieta z prowincji [DVD]
Sześćdziesięcioletnia Andzia od urodzenia mieszka w małym miasteczku. Pochodzi z ubogiej rodziny, a jej życie jest ciągłą walką o byt. Dzieje Andzi poznajemy od końca do początku. W kolejnych epizodach ukazuje swój charakter i określa stosunek do świata. Teraz jest żoną właściciela kamienicy i nie dokucza jej bieda. Poślubia go mając już pięćdziesiąt lat. Przedtem samotnie wychowała dwoje dzieci. Andzia żyje jakby na powierzchni wydarzeń. Jest prostą kobietą i nie dostrzega banalności swojej codziennej egzystencji. W latach pięćdziesiątych jest pomywaczką w restauracji. Pragnie wydać córkę za mąż i stara się, aby dorastający syn zdobył zawód. Drobne oszczędności sprawiają jej największą satysfakcję. W czasie okupacji pracuje u Niemców w żołnierskiej kuchni. Ważnym doświadczeniem było dla Andzi wysiedlenie Żydów z rodzinnego miasteczka. Musiała wówczas rozstać się na zawsze ze swoją najlepszą przyjaciółką. W połowie lat trzydziestych Andzia po raz pierwszy wychodzi za mąż. Odrzuca prawdziwą miłość i ulegając namowom poślubia nie kochanego człowieka. Wkrótce mąż tonie w rzece. Andzia jest małą dziewczynką. Wychowana w ubogim domu wie, że świat nie zapewni jej żadnego oparcia. Zarabia susząc i sprzedając zioła. Film zamyka obraz dziecka stawiającego pierwsze kroki. To Andzia. "Trudniej jest opisać wnętrze ludzkie, odtworzyć je w tym jednym, prawdziwym dla niego świetle, oddać te wszystkie drobne gesty, melodię mowy, a nawet poszczególne słowa, które świadczą o tym, co moi bohaterowie myślą, jak reagują, kim są. Uważam, że pisanie ludzkich życiorysów takim językiem filmowym podnosi szarych uczestników życia do rango bohaterów." (Andrzej Barański)

6. Mocne uderzenie (1967) [DVD]
Ślub Kuby i Majki nie odbywa się, gdyż tuż przed uroczystością pojawia się Lola, która wywołuje skandal, nazywając pana młodego bigamistą. Dopiero później wyjaśnia mu pomyłkę, której sprawcą jest sobowtór Kuby Johnny Tomala, gitarzysta big beatowy. Obiecał Loli małżeństwo, a potem zniknął. Postanawiają go odszukać, tym bardziej, że Majka żąda dowodów istnienia sobowtóra. Za namową reżysera Lelewicza Kuba występuje w telewizji jako "autentyczny" Johnny i odnosi wielki sukces. Musi prowadzić podwójne życie, gdyż Majka zakochała się właśnie w Tomali. Zmęczony mistyfikacją Kuba ucieka z Lolą i wkrótce ją poślubia przy dźwiękach big beatowego marsza weselnego.
Komedia muzyczna wykorzystująca popularność muzyki big beatowej oraz zespołów Skaldowie i Niebiesko-Czarni.

7. Molo [DVD]
Z pochylni gdańskiej stoczni wychodzi w morze pierwszy statek projektowany przez inżyniera Andrzeja Rudnickiego. Na uroczystym bankiecie wszyscy gratulują konstruktorowi, a on, że smutkiem stwierdza, ze jego sukces jest spóźniony. Przez wojnę kończył liceum i studia z poślizgiem. Późno ożenił się i ustabilizował materialnie. Ucieka z przyjęcia. Zamierza spędzić urlop wraz z kochającą żoną Martą w ich chacie na nadmorskim odludziu. W dniu czterdziestych urodzin Andrzeja zjeżdżają się przyjaciele, a wśród nich piękna Sylwia, którą poznał na bankiecie. Wesołe towarzystwo rozpala na plaży ognisko. Kiedy nie ma już gałęzi, goście wyrywają deski z domku. Zabawa przeradza się w niszczący trans. Przestraszona Marta ucieka samochodem. Po dziwnym telefonie Andrzej przypuszcza, że zdarzył się wypadek. Chce szukać gości, ale żadna z pijanych osób nie chce mu pomóc. Mężczyzna biegnie przez las i spada ze skarpy. Traci przytomność. Rankiem wstaje z piasku i idzie nad morze. Czy czekająca na końcu mola kobieta jest rzeczywistą istotą, Martą, czy tylko jego wyobrażeniem?
Film, utrzymany w poetyce nowej fali, w którym czas teraźniejszy miesza się ze wspomnieniami, wizjami i przypuszczeniami.

8. Na straży swej stać będę [DVD]
23 września 1939 roku. Janek Klimza po klęsce kampanii wrześniowej powraca w mundurze na swój rodzinny Śląsk. Obserwuje podział społeczności, której znaczna część manifestuje swe poparcie dla III Rzeszy. Przyjacielowi Darkowi i jego atrakcyjnej siostrze Majce zdradza chęć założenia konspiracyjnej organizacji antyniemieckiej. Wkrótce zostają zaprzysiężeni jej pierwsi członkowie. Janek odrzuca zaloty Majki, która pełni w organizacji funkcję łączniczki. Dziewczyna czuje się poniżona. Niespodziewanie gestapo dokonuje równoczesnych aresztowań wśród członków organizacji; Janek tylko dzięki poświęceniu matki kolegi wydostaje się z zasadzki. Spośród aresztowanych zostaje zwolniona tylko Majka, co wzbudza podejrzenia. Śledząc ją Klimza stwierdza, że dziewczyna często odwiedza mieszkanie niemieckiego oficera. Postanawia sam wykonać wyrok: w przebraniu listonosza dostaje się do mieszkania, gdzie zastaje Majkę w łóżku z kochankiem. Zabija Niemca, ale nie może strzelić do rozhisteryzowanej dziewczyny. Pozostali na wolności postanawiają odbudować organizację. Nowym hasłem staje się cytat z Biblii: Na straży swej stać będę.

9. Pan Dodek [DVD]
Pan Dodek, stary aktor estradowy, stara się o przydział działki. Na ulicy spotyka go początkująca dziennikarka, której zwierza się, jakie miał trudne dzieciństwo. Wsiada do taksówki, której kierowcą jest stary znajomy Felek (Józef Kondrat, partner z wielu filmów). U kierownika urzędu opowiada o przedwojennych perypetiach zawodowych, gdy był marynarzem, monterem samochodowym, właścicielem sklepu, kelnerem. Jego trud jest daremny - działek nie ma. Może mają sportowcy. W odpowiednim urzędzie pan Dodek wspomina swoje sportowe wcielenia: boksera, hokeisty, piłkarza. Woźnemu relacjonuje przygody żołnierskie. Niestety, i tu działek nie ma. Przed teatrem dopada go reporterka, której opowiada o czasach, gdy był początkującym kompozytorem, piosenkarzem. Lopek Krakowski porywa mistrza na scenę. Dodek na czele zespołu baletowego śpiewa przedwojenny szlagier "Parada Warszawy".

10. Pierścień i Róża [DVD]
Na zamek króla Waloroza XXIV, władcy Paflagonii, przybywa poseł od króla Padello. Anonsuje przyjazd królewskiego syna, księcia Bulby, który stara się o rękę księżniczki Angeliki. W tym samym czasie pojawia się również Czarna Wróżka, ale odźwierny Gburiano nie chce jej wpuścić. Za karę wróżka zamienia go w metalową kołatkę u bramy.
Książę Lulejko, bratanek Waloroza XXIV, syn nieboszczyka króla i prawowity dziedzic korony, zmożony chorobą i przebywający pod troskliwą opieką garderobianej Rózi, dowiaduje się o przygotowywanym balu na cześć księcia Bulby i postanawia rozmówić się z Angeliką, z którą był zaręczony. Angelika wyrzuca pierścionek, który dostała od Lulejki, ów czarodziejski pierścionek, który czynił ją piękną.
Klejnot znajduje przechodząca przez dziedziniec zamkowy szpetna Gburia-Furia, żona Gburiana i staje się urodziwa. Tymczasem przybywa książę Bulbo. Początkowo wzbudza śmiech swą nieforemną postacią, ale obdarowany przez Czarną Wróżkę magiczną różą staje się ładny i interesujący. Natomiast odtrącony Lulejko zaleca się do przemienionej Gburii-Furii, a ta po balu przygotowuje specjalny dokument, w którym pod słowem honoru książę obiecuje pojąć ją za żonę - i podstępnie zmusza Lulejkę do jego podpisania. Zadowolona z uknutej intrygi, wydając polecenie Rózi, daje jej także pierścionek...

11. Porwanie [DVD]
Wybrzeże Morza Czarnego. Stary szkuner Nadzieja, duma kapitana Angełowa, godnie służy grupce dzieci, które na jego pokładzie poznają smak żeglowania. Zarząd portu postanawia jednak przekazać statek na złom, a kapitana przenieść na emeryturę. Kapitan Angełow mocno to przeżywa, dostaje ataku serca i trafia do szpitala. Ale jego młodzi przyjaciele pragną ocalić Nadzieję. Z pomocą przychodzi im Jurek, nastoletni żeglarz z Polski. Pod jego komendą dzieci porywają statek. Wielka przygoda niespodziewanie staje się niebezpieczna, pod pokładem bowiem przebywa przestępca, szukający ukrytej tam cennej ikony, skradzionej z monastyru. Na ratunek dzieciom spieszą dorośli - także Angełow, który uciekł ze szpitala na wieść o porwaniu statku. Przestępca zostaje ujęty. Wyremontowanemu jachtowi dzieci nadają imię kapitana Angełowa.

12. Powrót na ziemię [DVD]
Po przeżyciach wojennych Stefan nie potrafi wrócić do normalnego życia. Wciąż wspomina okupację, kiedy wraz z żoną uciekł z transportu. Oboje, skrajnie wyczerpani, postanowili popełnić samobójstwo. Kiedy Wanda skoczyła do rzeki jemu zabrakło odwagi. Teraz żyje z poczuciem winy za jej śmierć. Pewnego dnia spotyka na ulicy żonę, którą uratowali wtedy przypadkowi ludzie. Rozstają się jednak, kiedy Wanda dowiaduje się prawdy. Nie umie pogodzić się z tchórzostwem swego męża. Mimo podjęcia jeszcze jednej próby wspólnego życia nie potrafią zapomnieć o przeszłości. Wanda odchodzi, a Stefan wraca do codziennej pracy, mając jednak nadzieję, że kiedyś znów się spotkają. Kameralny dramat będący jeszcze jednym oskarżeniem wojny, która rujnując uczucia dwojga ludzi, pozostawiła w ich psychice trwały ślad i pozbawiła zdolności do normalnego życia.

13. Sezon na bażanty [DVD]
Rok 1981. Znany szpadzista Paweł Kaczmarek odwiedza byłą żonę Annę, aby zabrać syna Bartka na dawno obiecywane polowanie na bażanty. Oznajmia, że przestał pić i znowu trenuje. ?ona odmawia. Parę dni później Paweł otrzymuje wiadomość, że Anna z dzieckiem wyjechała do Austrii i w obozie dla uchodźców czeka na wizę imigracyjną do Australii. Paweł natychmiast pożycza od brata samochód i ze swoją przyjaciółką Majką wyrusza do Wiednia. Cudem zdobywa w polskim konsulacie paszport z wpisanymi danymi syna. Odnajduje byłą żonę, porywa Bartka i przekracza granicę czeską. Zrozpaczona Anna pragnie wrócić do kraju. Tymczasem wyczyn Pawła staje się sensacją dnia. W nadgranicznym hotelu czeka prasa, telewizja, przedstawiciele władz. Wszyscy chwalą Kaczmarka jako wzór patrioty. Paweł snuje plany sportowe. Majka wypomina mu, że po tylu trudach zamierza powierzyć opiekę nad synem rodzinie. Ojciec zarzuca Pawłowi, że stracił twarz biorąc udział w propagandowej farsie. O świcie smutny Bartek wymyka się z hotelu i idzie w stronę granicy. Film stanowi rzadkie połączenie dramatu rodzinnego z wątkiem sensacyjnym, przy czym cała fabuła osadzona jest w realiach politycznych pamiętnego 1981 roku.

14. Skok [DVD]
Franek i Paweł nie zdali matury i uciekli z domu nad morze. Na plaży zaczepia ich nieznajomy mężczyzna, Filip. Obserwował chłopców i zorientował się w ich sytuacji. Chce im ułatwić zaciągnięcie się na statek w zamian za pomoc w skoku na kasę pobliskiego PGR-u. Franek i Paweł zgadzają się na "męską przygodę". Jadą do PGR-u i zatrudniają się do pracy przy żniwach. Mają działać według ustalonego planu. Ale Paweł umawia się na randki z Teresą i nie interesuje go udział we włamaniu. Zadziorny Franek pięścią zdobywa sobie pozycję wśród robotników. Przekazuje Filipowi zdobyte informacje i umożliwia kradzież wiertarki z warsztatu. Milicja, po przesłuchaniach, aresztuje niewinnego starszego człowieka. Franek czeka na Pawła na molo. Zawiódł się na przyjacielu. Zarzuca mu zdradę. Paweł żąda, aby Franek wrócił do PGR-u i przyznał się do winy. Chłopcy zaczynają się bić. Franek spada z mola w spienione fale. Nie wiemy, czy wypłynie.

15. Stan strachu [DVD]
Młody uzdolniony aktor Jan Małecki syn dyrektora, którego w 1956 roku wywieziono na taczkach z fabryki, ongiś student biorący udział w wydarzeniach marcowych 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim, brat oficera UB- chce być apolityczny. Zna, bowiem z autopsji niszczącą siłę polityki. Sceptycznie odnosi się do Solidarności, marzy o wyjeździe do Szwecji, ryzykując nawet własną karierę, ale ogłoszenie stanu wojennego uniemożliwia mu opuszczenie kraju. Ulega prośbom przyjaciela ?konspiratora, by odebrać tajemniczą walizkę z poczekalni dworcowej- i z powodu tej walizki zostaje aresztowany i uwięziony. Przeżycia z tym związane wyzwalają w nim instynkt solidarności oraz upór w bronieniu swoje uczciwości niezależności poglądów wbrew różnym presjom otoczenia. Dramat polityczny, którego akcja toczy się głównie w środowisku aktorskim, przede wszystkim w czasie stanu wojennego. Skomplikowane charaktery i losy bohaterów filmu, ich słabości i załamania ukazują, że prawda o tym okresie naszej najnowszej historii nie jest bynajmniej jednoznaczna, że były tam również sprawy tragiczne i niełatwe do akceptacji.
EAN 4009900452297
Dział DVD
Tytuł oryginalny Platynowa Kolekcja Kina Polskiego Pakiet 2 [15DVD]
Rok produkcji 1985, 1969, 1989, 1968, 1986, 1987, 1971, 1992, 1962, 1976, 1967, 1983, 1982
Reżyseria Wojciech Solarz, Stanislaw Jedryka, Kazimierz Kutz, Jerzy Gruza, Andrzej Baranski, Stanisław Jedryka, Jan Batory, Jerzy Passendorfer, Wieslaw Saniewski, Janusz Kijowski, Jan Lomnicki, Andrzej Barański, Wiesław Saniewski
Dodatki bezpośredni dostęp do scen
Obraz 4:3, 1,33:1
Region DVD 2
Opakowanie keep case
Liczba nośników [15xDVD]
Dźwięk
  • Dolby Digital 2.0 polski